PARAFIA p.w. NARODZENIA NMP W GOSZCZU
PARAFIA GOSZCZ
O KOŚCIELE

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Goszczu

Na południowym skraju wschodniej granicy dawnej kasztelanii milickiej usadowiła się, należąca do najstarszych osad w nadbaryckim regionie, wieś Goszcz. Miejscowość jako Goztech wzmiankowana 23 kwietnia 1155 r. w Bulli wrocławskiej wydanej przez papieża Hadriana IV dla diecezji wrocławskiej potwierdzająca jej uposażenie. Wymieniono w niej nazwy kilkudziesięciu miejscowości.

Pierwsze wzmianki Parafii pojawiają się z datą 21 V 1291 roku w dokumentach Biskupa Wrocławskiego Tomasza.

Na początku XIV wieku Parafia słynie ze znacznego zasięgu.

W połowie XVI wieku wszystkie kościoły Archiprezbiteratu Sycowskiego ((dekanaty przed 1525r).) przechodzą do rąk protestanckich, natomiast Goszcz pozostaje katolicki, ponieważ są to grunty biskupie. Ówcześni księża są bardzo uciskani przez protestantów, a ludność namawiana i przymuszana do protestanckich nabożeństw w Twardogórze. W XVI wieku właścicielem części Goszcza jest wówczas rodzina Borschnitz, która stopniowo przywłaszcza własność kościelną.

W 1606 roku miejscowość przechodzi w ręce katolickiej rodziny Dohnów. W latach 1633-1637 kościołem zarządzają protestanci. W kwietniu 1638 roku zostaje on zwrócony katolikom. W 1662 roku Hrabina Eleonora Euzebia v. Wagensperg buduje Kaplicę Loretańską na cześć Najświętszej Bożej Rodzicielki i Panny Marii. W roku 1666 wzmiankowany jest m in. nowy ołtarz z obrazem N.P.Marii Wniebowziętej, dwa ołtarze boczne, obrazy w Kaplicy Loretańskiej i drewniana dzwonnica. Do parafii Goszcz należą: Domasławice, Drągawa, Nowa Wieś, Mała i Wielka Gola, Żeleźniki, Lędziny i Muszlice. Parafianie w przeważającej liczbie są katolikami. W roku 1686 Goszcz otrzymuje prawa miejskie i herb.

Od 1727 przechodzi w ręce rodziny Reichenbach (w rękach tego rodu pozostaje do 1945 roku). 19 października 1754 roku na uroczystość Św. Piotra z Alkantary zostaje położony kamień węgielny pod budowę obecnego kościoła. Stary prawie 600 letni „ ugrzązł w ziemię".

Obecny kościół wybudowano w latach 1754-1779 za Proboszcza Franciszka Józefa Binkowskiego. Zostaje on poświęcony ku czci Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Odpust wyznaczono w niedzielę po 8 września. Nowy kościół wybudowano w stylu późnego baroku z elementami neoklasycyzmu. Orientalny, murowany z cegły, otynkowany. Jednonawowy z wyższym, wydzielonym prezbiterium zamkniętym apsydalnie, do którego przylega zakrystia z lożą kolatorską na piętrze. Na osi nawy od zachodu czworoboczna wieża z kruchtą, od pn Kaplica loretańska.

W roku 1836 zostaje zniszczony hełm wieży uderzeniem pioruna.

Do roku 1947 w parafii pracowało , duszpastersko posługując ponad 30 proboszczów. Od 24 maja 1947 parafię przejęli księża salezjanie. Pierwszym proboszczem z tego zgromadzenia był ks. Ryszard Dola. W 1949 roku duszpasterz ks. Bronisław Troneczek przejął do parafii jako kościół filialny protestancki kościół w Brzostawie .W goszczyńskiej świątyni przeprowadzono wiele remontów, konserwacji i wzbogaceń wystroju. W roku 1950 odmalowano kościół w wewnątrz i na zewnątrz. W 1954 roku przebudowano wieże i założono gromochrony. W 1962 roku założono nową instalację elektryczną. W 1966 przełożono pokrycie dachowe oraz założono „zasłonięcie obrazu" w ołtarzu głównym. W latach 1970-1975 uporządkowano teren wokół kościoła, położono marmurową posadzkę i wybudowano nową balustradę. W 1999 roku ponownie odmalowano kościół, założono nagłośnienie oraz odremontowano organy.

Obecnie duszpasterska posługę w Parafii Goszcz sprawują Proboszcz ks. Jan Napierała SDB, oraz Wikariusz ks. Leszek Kaźmierczak SDB

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Goszczu - parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Twardogóra diecezji kaliskiej znajduje się przy ulicy Sycowskie 2.